Aktualności

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego to święto tych, którzy stoją na straży naszego narodowego bezpieczeństwa. To święto niepodległego państwa, wolnych ludzi. Tak było w 1920 roku, tak jest i dzisiaj.

Święto Wojska Polskiego wyrosło z tradycji polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w roku 1920. Wtedy obroniliśmy własną niezależność, walcząc o święte prawo do wolności. Wtedy zatrzymaliśmy pochód bolszewickiej Rosji w głąb Europy. Wtedy przeciw bolszewikom walczyliśmy ramię w ramię z ukraińską armią generała Semena Petlury.
Od tego czasu minęło prawie 100 lat, to szmat czasu. Nie możemy jednak tracić czujności. W dniu Święta Wojska Polskiego przypominamy, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba ją stale chronić, umacniać.


Niestety potencjał obronny państwa to niekończąca się opowieść. Technologia nieustannie się rozwija. My nie mamy wyjścia, musimy za nią nadążyć. Kiedyś bieganie po lesie z łukiem było szczytem techniki wojennej. Dziś to niestety za mało i właśnie dlatego w dniu tego wyniosłego święta nie mogę przejść obojętnie obok obecnej sytuacji w Polskiej armii. Od jakiegoś czasu dwie najważniejsze składowe naszej obronności są zdecydowanie zaniedbane. Mówię tu oczywiście o modernizacji polskiego wojska oraz umacnianiu relacji z potencjalnymi sojusznikami. Dlatego apeluję o sumienną i rzetelną pracę na rzecz polskiej obronności. W szczególności w tej sprawie powinniśmy wszyscy mówić jednym językiem.

@ ADAM CYRAŃSKI 2019